Yatay Form

Saç Ekimi

Saç Kökü Nedir?

Kafatası derisinde bulunan greftlerin en dip kısmına saç kökü denir. Greftler yağ dolu hücrelerdir ve kökleri besleyerek uzamasını sağlar. Bir greft içerisinde en fazla 4 adet kök bulunur. Kök sayısı genellikle 2 adettir. Greft içerisinde bulunan yağ hücrelerinin azalması ve gereken işlevi görmemesi sonucunda kökler beslenemez ve dökülür. Belirli orandaki dökülme sağlıklıdır ve kafa derisinin nefes almasını sağlar. Durdurulamayan saç dökülmeleri için saç ekimi işlemi yapılmalıdır.

Saç Yapısı ve Saç Yapısı Çeşitleri Nedir?

Saç yapısı keratin denilen bir protein türünden oluşur. Dıştan içe doğru üç adet tabakaya ayrılır. Medulla, korteks ve kutikül tabakası olmak üzere 3 tabakadır. Medulla kalın telleri içerir. Saçın en iç tabakasıdır. Kıla rengini ve sertliğini veren tabaka ise kortekstir. Renk pigmentlerini içerir. Son ve korteksi koruyan tabaka ise kutiküldür. Renksizdir ve sadece koruma görevi vardır. Yeterli bakım ve onarım yapılmadığında bu bölüm hasar görür ve saç nefes alamaz. Dökülmeler meydana gelir.

Saç Ekimi Kimlere Uygundur?

Hamilelik ve menapoz gibi ani hormon değişikliklerine bağlı yoğun saç dökülmesi olan, genetik olarak ailesinde kellik bulunan ve bakım uygulamasına rağmen saç dökülmesini durduramayan herkes saç ekimi işlemi için uygundur. Tam kellik durumu olan kişilerde donör bölge olmadığı için bu insanlar ekim işlemi için uygun değildir.

 

Saç Ekimi Yöntemleri Nelerdir?

Fue saç ekim yöntemi, DHI saç ekim tekniği ve safir saç ekim olmak üzere 3 farklı teknik kullanılır. Bu teknikler her hasta için uygun olmayabilir. Doktor tarafından uygulanan fiziki muayene sonucunda ekim tekniğine kadar verilir. Uygulama yöntemleri ve kullanılan malzemelerin farklı olması nedeni ile işlem fiyatları da aynı değildir. Başarı elde edeceğiniz ve sonucundan memnun kalacağınız tekniği uzman hekim ile birlikte seçmelisiniz. Her bireyin saç yapısı ve dökülme nedenleri aynı değildir.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Lokal anestezi altında aşamalı olarak gerçekleştirilir. Birinci aşama dezenfeksiyon ve köklerin toplanmasıdır. Donör bölgeden kökler teker teker toplanır. Laboratuvar ortamında ayıklanır ve ekim saatine kadar uygun solüsyon içerisinde bekletilir. Kullanılan tekniğe öre kökler toplanır toplanmaz ekilebilir. Saç olmayan alanda kök kanalları açılır ve kökler özel kalemler yardımı ile ekilir. Son olarak pansuman ve bakım yapılır. Ekimden 1 hafta sonra kontrole gidilir.

[carousel_slide id="504"]
Saç Ekiminin Avantajları Nelerdir?
Sağlıklı, canlı ve parlak saçlara kalıcı olarak kavuşmayı sağlar. Kişilerin özgüvenlerini destekler ve daha sağlıklı sosyal ilişkiler kurmasına yardımcı olur. Devam eden saç dökülmelerini önler. Var olan diğer saçların daha sağlan ve kuvvetli olmasını sağlar. Doğal görünümlü ve kişinin kendi saçlarını ger kazandırır. Saç bakım yöntemlerine ödenen maliyetleri azaltır. Ekim işleminin avantajlarından yararlanabilmek için kaliteli hizmet veren kliniklerde doktor tarafından ekim yapılmalıdır.
Hangi Aylar Saç Ekimi İçin Uygundur?
Ekim işlemi her ay yapılabilir. Yaz aylarında nem ve sıcaklığın artması ile birlikte uygulama alanının bakımı zor olabilir. Kanal açılan alanlarda hafif dereceli yaralanmalar olabilir. Bu yaraların sterilizasyonu yapılmazsa enfeksiyon oluşumu görülebilir. Kış aylarında bakteriler daha zor ürer. Bu nedenle iyileşme dönemi daha konforlu ve kolay geçer.
Saç Ekimi İçin Yaş Sınırı Nedir?
Saç dökülmesi hormon metabolizmasının gelişiminin tamamlanması ile başlar. Yapılan araştırmalar sonucunda yoğun dökülmeler 18 yaş ve sonrası kişilerde görülür. Saç ekimi yaptırmak isteyen kişilerin 18 yaşını doldurmasını beklemesi önerilir. Travma ve hastalıkların tedavisi sonucunda kellik oluşmaya başlayan kişilerde erken dönemde ekim uygulanabilir. Kronik rahatsızlıkların gelişmesi ve ilaç kullanımı riski 65 yaş sonrası arttığı için bu yaş sınırı üstündeki kişilere de tavsiye edilmez.
Saç Ekimi Ne Kadar Sürer?
Ekim yapılacak kök sayısı, uygulama alanının büyüklüğü, kullanılan teknik ve hekimin el becerisi işlem süresini değiştirir. Ortalama 4-7 saat arasında bir ekim süresi gereklidir. Dhi tekniği gibi özel kalem yardımı ile uygulanan işlemler kanal açılması ve köklerin ekilmesi işlemini aynı anda yaptığı için daha kısa sürede tamamlanır. Kontrol sırasında doktor gerekli olan kök sayısını belirlerken işlem süresi hakkında sizlere net bilgi verir.

Saç Ekimi Sonucu Ne Zaman Görülür?

Tedavi sonuçları aşamalı olarak görülür. İlk ay kilen köklerini hemen hepsi çıkar. Bu kökler kalıcı olmayan köklerdir. Çıktıktan kısa bir süre sonra dökülür. 2 ay sonunda  kalıcı ve ömür boyu kullanacağınız gerçek saçlarınız çıkmaya başlar. Saç ekimi işleminin net sonucu ve yeni saçlar ortalama 6 ay sonunda görülmeye başlar. Bu zaman zarfında prp gibi bakım uygulamalı saçların daha hızlı uzamasına ve gür bir şekilde çıkmasına yardımcı olur.

Saç Ekimi Öncesi Nasıl Bir Cilt Bakımı Yapılması Gerekir?

Sağlıklı ve estetik cildin ilk kriteri yeterli oranda nemlenmesidir. Nem oranı düşük olan cilt dokusu güneş ışınlarına karşı savunmasızdır, yer çekimi etkisine karşı koyamaz ve yüzeydeki deriler ölmeye başlar. Bu nedenle ekim işlemi yaptırmak isteyen kişiler tedavi öncesinde yoğun nemlendirici içeren ve kimyasal içermeyen bakım ürünleri kullanarak bakım yapmalıdır.

Saç Ekimi Sonrası Saç Nasıl Yıkanır?

Ekimden hemen sonra saçlar yıkanmamalıdır. 4 gün sonra doktorun tavsiye ettiği şekilde ve önerdiği ürünler ile yıkama yapılmalıdır. Kabuklanan bölge uygun içerikli losyonlar ile nemlendirilmelidir. Saç köklerine zarar vermeden yıkanmalıdır. Tırnaklamak kabukların kalkmasına ve ekilen köklerin dökülmesine neden olur. İlk yıkama için gereken özen ve önem gösterilmelidir. Çok sıcak su kullanılmamalı ve kafa derisine masaj yapılmamalıdır.

Bu İşlemleri Kim, Nerede Yapıyor?

Ekim işlemi cerrahi olmayan ancak medikal özellikte olan bir işlemdir. Para kazanmak amacı ile güzellik merkezleri ve diğer bakım işlemlerinin yapıldığı alanlarda bu tedaviler estetisyenler tarafından uygulanıyor. Sağlıklı bir saç ekimi gerçekleştirmek ve komplikasyon riskini en aza indirmek için mutlaka donanımlı hastanelerde uzman hekimler tarafından tedavi uygulanmalıdır. Ekim yaptırmaya karar verdiğinizde tercihiniz hastane olmalıdır.

Saç Kimi Operasyonu Kaç Saat Sürer ve Konforlu Mudur?

Ekilecek kök sayısına göre işlem süresi değişir. Genel olarak bakıldığında 5 saat gibi bir sürede tamamlanır. Sedasyon ve lokal anestezi işlemleri uygulandığı için çok konforlu ve ağrısız bir işlemdir.

Saç Ekimi Operasyonu Esnasında Ağrı veya Acı Hissedilir Mi?

Ağrı ve acı eşiği düşk olan kişiler işlem sırasında acı hissettiğini söyler. Doğru ve yeterli dozda uygulanan lokal anestezi sonucunda kişilerin acı hissetmesi mümkün değildir. Yapılan araştırmalar ekim tekniklerinin acı vermediği kanıtlanmıştır. Anestezi ilaçlarının etkisi işlemden 3 saat sonra da devam eder. Tedavi sonrasında da acı oluşmaz. İlerleyen günlerde hafif dereceli ağrılar olabilir. Doktorun tavsiye ettiği ağrı kesiciler ile bu süreci konforlu geçirebilirsiniz.

Saç Ekimi Operasyonu İçin Kaç Gün Ayırmalıyım?

İşlem sonrası istirahate gerek duyulmaz. Ekimin yapıldığı ilk gün işe gidilmesi uygun değildir. Bunun dışında kişi dilerse işe devam edebilir. Köklerin ayrılması ve ekilmesi farklı zamanlarda uygulanacak ise en az 2 gün ayrılmalıdır. Estetik kaygıları ön planda olan kişiler saç ekimi sonrası sosyal ortamlara ve iş ortamına girmek istemeyebilir. Bu nedenle 10 gün boyunca evde vakit geçirmelidir.

Saç Ekimi Kaç Yıl Dayanır?

Ekim işleminde kullanılan kökler kişin kendi saç kökleridir.  Doğal saçları ne kadar kalırsa ekim sonucu çıkan saçlar da  kadar kalır. Düzenli ve doğru uygulanan bakımlar sonucunda yeni saçlarını ömür boyu sağlıklı ve dolgun bir şekilde kullanabilir. Kimyasal içerikli bakım ürünleri kullanmadan belirli periyotlar ile prp uygulaması yaptırarak kullanabilirler.

Sedasyon Nedir?

Sakinleştirici ilaçların çok küçü dozlarda hastaları işlem süresince rahatlatması için verilmesi işlemine sedasyon denir. Uzman hekimler tarafından uygulanan bir işlemdir. Ağız yolu, enjeksiyon ve damar yolu ile uygulanabilir. Tedavinin türüne göre sedasyon yöntemi seçilmelidir.

Sedasyon Almak Zorunda Mıyım?

Ekim süresi en az 4 saat süren bir tedavidir. Bu süre boyunca micro uçlu iğnelere sürekli maruz kalınır. Tedvinin komplikasyonsuz ve rahat geçmesi için sedasyon önerilir. Sedasyon almak istemeyen kişiler bu durumu hekimle paylaşmalısınız. Uygulanan tekniğe göre sadece lokal anestezi yeterli olabilir. Panik atak rahatsızlığı olan kişilere mutlaka sedasyon uygulanmalıdır.

Saç Ekimi Zararlı Mıdır?

Ekim işlemi zararlı bir uygulama değildir. Donanımlı hastanede uzman hekimler tarafından uygulandığı sürece herhangi bir yan etkisi ve dezavantajı bulunmaz. Saç ekimi işlemi yüz güldürücü ve mutlu edici sonuçları olan teknolojinin sağlamış olduğu kozmetik tedavi uygulamasıdır.

Saç Ekimi Yaptıranların Yorumları

Saçlarım 18 yaşımdan itibaren dökülüyordur. Durdurulamaz bir boyuta ulaştı ve açılmalar başladı. Arkadaşımın tavsiyesi ile yaptırdığım ekim sonuçlarından çok memnunum.

Size uygun tekniği seçen ve yeni teknolojiye sahip olan klinikleri seçerek yapılması gereken bir işlem. Ekim yaptıralı 1 sene olmasına rağmen yeni saçlarım mükemmel derecede uzadır. Kesinlikle tavsiye ediyorum.

Kellik sorunu benim için ciddi bir problemdir. Psikolojimin bozulmaya başlaması ile ekim yaptırmaya karar verdim. Saçlarımı kazımadan yaptırdığım saç ekimi işleminden çok memnunum.

Sonucuna inanmadan arkadaşımın tavsiyesi üzerine ekim yaptırdım. 2 yılın sonunda dolgun ve canlı saçlarıma kavuşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Saç hacminden rahatsız olan kadın erkek herkes yaptırmalı.

Doktorumun tecrübesi ve yeteneği sayesinde hayal ettiğimden daha güzel saçlarıma kavuştum. Genetik olan saç dökülmemin duracağına ihtimal vermemiştim. Tavsiye ediyorum.

Saç Ekimi Fiyatları 2022

İşlem fiyatları sabit ücretler değildir. Kullanılan teknik, ekilecek olan kök sayısı, doktorun bu alandaki tercih edilme sıklığı, hizmet veren hastanenin konumu kullanılan aletlerin sahip olduğu teknoloji ve personel sayısı dikkate alınır. Ülkemiz saç ekimi işleminde dünyada ilk sıralarda yer alan bir ülkedir. Her yıl yurt dışından binlerce kişi ekim işlemi yaptırmak için ülkemizi tercih ediyor. Bu nedenle dolar kuru fiyatların değişmesinde etkilidir.

Ekim işlemine artan talep neticesinde her yıl yeni klinikler ve hastaneler hizmet vermeye başladı. Sektörde fiyat dalgalanmalarının temel nedeni klinik tercihlerinin artmasıdır. Kaliteli ve insan sağlığını ön planda tutan kurumlar her zaman önceliğiniz olmalıdır. Aksi halde ciddi komplikasyonlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Saç Ekimi
BİZE ULAŞIN
CONTACT