Yatay Form

Sakal Ekimi

 

Teknolojinin ilerlemesi medikal estetik yöntemlerin daha kolay uygulanmasına imkan tanımıştır. Farklı nedenlerden dolayı sakallarında sorun olan erkekler için de sakal ekimi teknikleri geliştirilmiştir. Bu yöntem sayesinde özgüvenleri artar ve kendilerini daha mutlu hissederler. Eksik kılların tamamlanması, istenilen sakal şeklinin oluşturulması ve köse olan bireylere haya ettikleri sakal modelini oluşturmak mümkündür. Bu durumdaki olan kişilere ilk önce sakal modeli çizilir. Kişi yeni görüntüden memnun olursa işlem yapılır.  Her erkeğin istediği ve beğendiği bir sakal model olabilir. Uzman hekimler sayesinde bu modeller çok kısa sürede kalıcı olarak yapılabilir.

Düzeltilebilen Durumlar

  • Seyreklik
  • Saçkıran
  • Yara, dikiş izi veya yanık
  • Bıyık inceliği
  • Köselik
  • Simetri bozukluğu

İşlem için sakalların yoğun olduğu alanlardan kök alınır. Genellikle elmacık kemiklerin üzerinde bulunan kökler toplanır. Elmacık kemiği üzerinde bulunan kökler istenmeyen ve sakal formunu bozan köklerdir. Hem kişinin estetik görünümü düzeltilirken hem de kök temini gerçekleştirilmiş olur. Sakal ekimi tıbbi bir gereklilik taşımaz. Tamamen kişinin kendi isteği ihtiyaç hissetmesidir.

İnsanlar sakalları olmadan da sağlıklı bir hayat sürebilir. Ancak erkekler hem erkeklik göstergesi hem de dış görüntülerinin bir parçası olması nedeni ile sakal modellerine büyük bir önem verirler. Homron sistemlerinde sorun yaşanması ve travma geçirilmesi sonrasında sorunsuz olan sakallarda seyrelmeler ve dökülmeler oluşabilir. Başarılı ekim işlemi ile bu sorunlar giderilebilir.

 

 

Sakal Ekimi Nasıl Yapılır?

Ekim işlemi bazı prosedürleri içerir. Bu prosedürler sayesinde planlı ve başarılı bir ekim işlemi gerçekleştirilebilir. İlk adım olarak kök toplanır. Toplanan kökler tutma oranına göre ayıklanır. Zarar gören ve tutma ihtimal zayıf olan köklerin ekimi doğru değildir. Greft toplama işlemi sonrasında kanal açma yapılır. Kanal açarken dikkat edilmesi gereken bazı kriterler vardır. Köklerin tutması ve işlem sonucunun doğal olması için önemli hususlardır. Toplanan kökler ekilerek işlem tamamlanır.

Salak ekimi parça parça alanlara uygulanabildiği gibi tüm yüze de uygulanabilir. Ekim saçı bu noktada önemlidir. Seyrek sakal görüntüsünden şikayet eden kişiler sadece seyrek olan alanlara işlem yaptırabilir. Kök toplanması için net sayı belirlenmesi gereklidir. İhtiyacın fazlası olan kökler alınmamalıdır.

[carousel_slide id="504"]
Sakal Ekimi Nasıl Uygulanır?
Ekim işlemi aşamalı olarak gerçekleştirilir. Aşamaların eksiksiz uygulanması işlem başarısını artırırken enfeksiyon riskinin ortadan kalkmasına yardımcı olur. Tedavi planı kişiye özel olarak belirlenmelidir. En önemli aşama kök toplanması ve kanal açılmasıdır. Güzellik merkezlerinde ekim yaptırmak son derece riskli bir işlemdir. Cerrahi uygulama yapılmasa da yüz anatomisini bilen ve steril çalışma tekniği uygulayabilecek hekim tarafından işlem yapılmalıdır. Hastanın beklentisi, ekim yaptırma amacı ve genel sağlık durumu düşünülür. Ekim işleminde konfor üst düzeyde olmalıdır. Ekim günü hafif ancak karın doyuracak bir kahvaltı yapılmalıdır. İşlem sırasında tansiyon ve kan şekeri düşüklüğünün yaşanmaması için tok gelmek önemlidir. Lokal anestezi uygulandığı için hastanın konforu yüksektir. Sakal ekimi donanımlı hastanelerde uygulandığı sürece sorun yaşanmaz.
Sakal Ekimi Yanık İzi Gibi Durumlarda Yapılabilir Mi?
Yara ve yanık izlerinin saklanması için ekim işlemi uygulanabilir. Ancak bu işlemin yapılabilmesi için bazı kriterlerin olması gerekir. Yanık alanın derecesi ve büyüklüğü önemlidir. Doku kaybı önemli ölçüde olduğu zaman ekilen köklerin tutulması mümkün değildir. Bu tarz sorunu olan kişiler doktor ile ön görüşmede isteklerini ve beklentilerini eksiksiz olarak aktarmalıdır. Hayal kırıklığı yaşamamak ve tedavinin etkisini görebilmek için bilgi almak önemlidir.
Sakal Ekimi Saç Ekimi İle Birlikte Yapılır Mı?
Son yıllarda teknolojik imkanların artması sayesinde sakal ekimi saç ekimi işlemi ile birlikte uygulanabilir. Ekilecek kök sayısı ve işlem yöntemi dikkate alınarak böyle bir uygulama yapılabilir. Aksi halde uzun süren işlem sonrasında komplikasyon gelişimi görülebilir. İlk önce saç ekimi yapılır sonrasında sakal ekilir. Bu sayede hem planlı hem de sonucu başarılı işlem yapılır.

Sakal Ekimi Yöntemleri Nelerdir?

Günümüzde iki farklı sakal ekimi tekniği vardır. FUT ve FUE yöntemleridir. İşlem için hangi yöntemin kullanılması gerektiğine gerekli kontrolleri yaptıktan sonra doktor karar verir.  Genel sağlık durumu yerinde olan hastalar işlem yaptırabilir.

Fue yöntemi hassas ancak çok başarılı bir işlemdir. Kökler toplanırken tek tek toplanır. Bu nedenle kök toplanması ve ekilmesi biraz uzun sürer.  Sağlıklı ve sorunsuz köklerin ekilmesine izin verdiği için işlem sonucu başarılı olur. Kök ekimi de tek tek uygulanır. Choi adı verilen özel kalem yardımı ile yapılır. Kıl kökü ortalama 20 derecelik açı ile ekilir. İşlem sırasında hasta herhangi bir ağrı ve acı hissi yaşamaz. Cilt kesilmediği için iyileşme süresi kısadır. Sakal ekimi yöntemleri içinde hasta için en kolay ve avantajlı tekniktir.

Saç ekimi işleminde kullanılan punch kalemleri hem hekimler hem de işlem yaptıran kişiler için konfor oranı artar. Yapılan çalışmalar sonucunda ekim ve iyileşme sürecinde minimum kök kaybı maksimum memnuniyet düşünülür. Tedavi hizmeti veren kurumlar hem insan sağlığını hem de memnuniyeti ön planda tutarak hizmet vermelidir. Bu nedenle kullanılan aletleri kişiye özel yeni teknolojik aletlerden seçmelidir. Bu sayede işlemden beklenen en yüksek veri elde edilebilir. Sakal ekimi çok hassas bir uygulamadır. Bu nedenle kullanılan araç ve gereçler çok önemlidir.

Sakal Ekiminde Kanallar Nasıl Açılmalı?

Ekim yapılacak alan önce steril edilir. Daha sonra lokal anestezi uygulanır. Blade adı verilen kalemler kullanılarak tek tek kanal açma işlemi yapılır. Doğru açılar ile kanal açılması köklerin ekimini etkiler. Bu nedenle kanal yönü ekim yönü ile birebir aynı olmak zorundadır. Kanal açılırken dokuya saygılı olunmalıdır. İhtiyaçtan fazla derinlikte açılması köklerin tutunmasını engeller. Teknolojinin gelişmesi medikal ve kozmetik işlemlerde doku hassasiyetini sağlamıştır.

Fut tekniğinin uygulama dışı kalmasının nedeni de kanal açmak yerine  doku kesme işlemi yapılmasıdır. Doku harabiyeti ne kadar fazla olursa iyileşme süreci o kadar uzun olur. Enfeksiyon riski artar. Komplikasyon gelişebilir. Ekilen köklerin tutması mümkün olmaz. Bu nedenle teknik bilgisi yeterli ve el becerisi gelişmiş hekimler sakal ekimi işlemini yapmalıdır.

Sakal Ekimi Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ekim sırasında dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bu hususlar işlem sonucunu etkilediği için önemlidir. Ekim sırasında dikkat edilmesi gerekenler;

  • Doğalığı yakalayabilmek için hastanın ihtiyacı kadar kök ekimi yapılmalıdır. Fazlası takma ve yapay sakal görüntüsüne neden olabilir.
  • Kök sıklığı doğru ayarlanmalıdır. Fazla sık ekilen kökler beslenmediği için kısa sürede dökülürken seyrek ekilen kökler ise kötü görüntüye neden olur.
  • Ekim alanında var olan köklerin yönü ile yeni ekilen kökler aynı açı doğrultusunda olmalıdır. Birbirine zıt olarak çıkan sakallar kötü bir görüntüye neden olur.
  • Bıyık ekim ile birlikte uygulanacak ise ona göre planlama yapılmalı ve anestezi uygulanmalıdır.

Sıraladığımız kriterlere dikkat ederek başarılı ve sorunsuz kök ekimi gerçekleştirilir. Doğal, ekildiği belli olmayan ve estetik sakal görüntüsünün elde edilme şartları sıraladığımız kriterlerdir. Uzman hekimler bu kriterlerin hepsini çok iyi bir şekilde bilirler. Bu nedenle tedavi için hekim tercihi çok önemlidir.

Kanal açma işlemini profesyonel hekimler yapmalıdır. Özel uçlu kalem doku içerisindeki yağ dengesini bozmadan kanal hazırlar. Bu sayede köklerin tutunması daha kolay olur. Kanal açılırken ne kadar özen gösterilirse tedavi sonrasında o kadar yeni kök çıkar. Bir işlemin başarılı sayılabilmesi için ekilen köklerin tamamına yakını geri çıkmalıdır. Araştırma yaparken bu kriteri göz önünde bulundurmalısınız.

Sakal Ekiminde Kanallar Nasıl Açılmalı?

Kanallar doğru yön ve açıda açılmalıdır. Saç açısı 40 derece iken sakal açısı en fazla 25 derece olmalıdır. Bu açılar bir insanın doğal saç ve sakal çıkma açılarıdır. Kanal açmadan önce cildin yumuşatılması önemlidir. Sert ve tahriş olan cilt dokusu kanal açarken fazla oranda kanar ve yıpranır. Bu alanda oluşan sakal nedeni ile köklerin tutma ihtimali azalır. Doktorunuz işlem öncesinde nemlendirici kullanmanız gerektiğini tavsiye ettiyse mutlaka kullanmalısınız.

Sık kök ekiminin önlenebilmesi için kanalların belirli aralıklar ile açılması gerekir. Sık açılan kanallar kök ekimini sıklaştırabilir. Hastanın istediği yoğunlukta kök ekim hesaplanmalı ve ona göre kanal açılmalıdır. Kök ekimi tek tek yapıldığı için her köke bir kanal açılır. Bu nedenle kanal sayısı kök sayısı ile eşit olmalıdır. Fazla açılan kanallar boş kaldığında enfeksiyon gelişimi görülebilir. Enfeksiyon ekim tedavilerinde istenmeyen bir durumdur. Köklerin zarar görerek yok olmasına neden olabilir.

Sakal Bıyık Ekimi Yaptıranların Yorumları

Ekim yaptıran kişilerin yorumları incelendiğinde hemen hepsi işlem sonucundan memnundur. Ekim sonucundan memnun kalmak için doktor tarafından işlem yapılan ve yeni teknolojiye sahip kurumlar seçilmelidir. Aksi halde hem enfeksiyon hem de kötü yara iyileşmesi gibi komplikasyonlar görülebilir. Kar amacı güden kurumlar uygun olmayan kişilere de ekim yapar. Yeni sakal oluşumu görülmediği için insanlar tedavinin bir işe yaramadığını düşünebilir. Bu nedenle yorum okurken dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz.

Sakal Ekimi Fiyatları 2022

Kullanılan işlemin tekniği, ekilecek kök sayısı, bıyık ekiminin yapılıp yapılmayacağı, hekim ücretleri ve tedavi merkezinin fiyat politikası nedeni ile fiyatlar sabit değildir. Her hastanenin hastalarına sundukları hizmet kalitesi ve hizmet şekli farklıdır. Bu nedenle tedavi maliyetlerinin değişmesi normaldir. Tedavi fiyatları hakkında detaylı bilgi almadan kurum seçimi yapılmamalıdır. Sakal ekimi için kurum seçimi yaparken fiyat performans karşılaştırması yapmalısınız.

Sakal Ekimi
BİZE ULAŞIN
CONTACT